גלים أمواج חדשות
כניסה
על הספר

יומן מן החדר האטום

בספר הדיגיטלי יומן מן החדר האטום הצגנו שני פרקים מספרה של רעיה הרניק. ספרה של רעיה הרניק יצא בהוצאת ספריית פועלים. רוב תודות לסופרת ולהוצאת הספרים על הסכמתן להציג פרקים מן הספר באתר סיפורים מהלב.

בחרנו להביא שני פרקים מהספר, אתם מוזמנים לקרוא את כולו.

כתיבת יומן מן החדר האטום

רעיה הרניק כתבה את יומן מן החדר האטום בעקבות מלחמת המפרץ בשנת תשנ"א, 1991, לפני כ-18 שנה.

בימי מלחמת המפרץ איים סדאם חוסיין (שליט עיראק באותם ימים) כי ישגר לעבר ישראל טילים שיכילו נשק כימי או ביולוגי. לכן בכל פעם שנשמעה האזעקה מיהרו הילדים והמבוגרים להסתגר בחדר אטום. החדר האטום הוא חדר בבית שהוכן במיוחד נגד מתקפת גאזים: נאטם בעזרת יריעות ניילון שהדביקו על החלונות ובמטלית רטובה שהכניסו מתחת לדלת הכניסה.

היושבים בחדר היו חייבים לכסות את הפנים במסכות נגד גזים, מתוך חשש שהאוויר יתמלא גזים רעילים, והתינוקות הוכנסו למתקן מיוחד – ממ"ט – מעין לול אטום ביריעת פלסטיק. מלחמת המפרץ לא הייתה קלה. אמנם בסופו של דבר עיראק לא שיגרה טילים כימיים או ביולוגיים לעבר ישראל, אבל תושבי הארץ חששו מהלוחמה הלא קונבנציונלית והיו צריכים להסתגר שעות ארוכות בחדרים האטומים ולחבוש את מסכות הגז שאינן נוחות, וקשה לאכול ולדבר איתן.

הסופרת רעיה הרניק הצליחה למצוא את הצדדים המצחיקים ברגעים הקשים של הפחד ואי-הנוחות, וסיפרה את סיפור המלחמה מבעד לעיניו של ילד כבן עשר, הכותב יומן. יומן מן החדר האטום הוא ספר קליל ומשעשע המתאר את המלחמה בהומור ומציג דרכים להתמודד עם הפחד, עם השעמום ועם הצפיפות.

חזרה לראש הדף

רקע למלחמת המפרץ

לפני כ-18 שנה, פלשו חיילי עיראק למדינת כוויית (מדינה קטנה ליד עיראק).מדינות העולם התנגדו למעשים של עיראק. כמה חודשים אחר כך, הגיעו חיילים ממדינות רבות כולל ארצות הברית, בריטניה, גרמניה וצרפת לאזור עיראק וכוויית. המדינות האלה תכננו מבצע שמטרתו הייתה לסלק את צבא עיראק מכוויית. למבצע הזה קראו "מבצע סופה במדבר". בישראל קראנו למבצע "מלחמת המפרץ" משום שהוא התקיים באזור המפרץ הפרסי. המלחמה נמשכה מעט יותר מחודש ובסופה שוחררה כוויית מידי צבא עיראק.לצערנו, גם ישראל נפגעה במלחמה, כי צבאו של סדאם חוסיין שיגר לעברנו טילים. טילים אלה לא הכילו נשק כימי או ביולוגי אבל גרמו להרג כמה ישראלים, לפציעת כמה מאות ולנזק במבנים וברכוש.

אחרי מלחמת המפרץ דרש האו"ם מסדאם חוסיין להשמיד את כל הנשק להשמדה המונית שברשותו. מדינות רבות האמינו שלא עשה זאת ושהוא מאיים על העולם בנשק כימי, ביולוגי וגרעיני. ולכן שוב תקפה ארצות הברית את עיראק. סדאם חוסיין נתפס, ובנובמבר 2006 נגזר עליו דין מוות בתלייה. גזר הדין בוצע בדצמבר 2006.

חומר רב על מלחמת המפרץ תמצאו באתר בעיקר על עיראק.

חזרה לראש הדף

כמה מילים על רעיה הרניק

רעיה הרניק היא סופרת, משוררת ופעילה חברתית. היא נולדה ב-1933 בברלין, בירת גרמניה. בילדותה עלתה לארץ, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. למדה סוציולוגיה וחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים.

רעיה הרניק נאבקה להוצאת צה"ל מלבנון לאחר נפילתו של בנה, רס"ן גוני הרניק, בתחילתו של מבצע שלום הגליל. מחאתה עוררה הדים רבים, במיוחד מפני שההורים השכוּלים לא נהגו להביע מחאה על המדיניות הצבאית והביטחונית של הממשלה.

היא כתבה ספרי שירים וספרי ילדים. בעיקר התפרסמו השירים שכתבה לזכר בנה, "שירים לגוני" (1983), וספר הילדים "אחי אחי", העוסק בהתמודדותו של ילד שאחיו נהרג. "אחי אחי" זכה ב-1994 בפרס זאב לספרות ילדים.

ספרי הילדים שכתבה

 • גוני, הוצאת כרמל, תש"ן 1990
 • יומן מן החדר האטום, איורים מושיק לין, ספריית פועלים, תשנ"א ,1991
 • אחי אחי, הוצאת עם עובד, תשנ"ג 1993 - זכה בפרס זאב לספרות ילדים
 • בין שתים לארבע צריך להיות שקט, איורים כריסטינה קדמון, ספריית פועלים, תשנ"ג 1993
 • הסייח שהציל את החופש הגדול, איורים יעקב גוטרמן , ספריית פועלים, תשנ"ט 1999
 • מגפיים לנדב, איורים, כריסטינה קדמון, ספריית פועלים/ הקיבוץ המאוחד 2005

קישורים

חזרה לראש הדף

בניית הספר הדיגיטלי

 • הכנת פעילויות והתאמה לאינטרנט: ענת שפיצן
 • ייעוץ פדגוגי: שרית ברזלי ודבורה קיי
 • ייעוץ לפעילות ביבליותרפית: מיכל שמחון
 • קריינות הסיפור: יונתן מילר
 • קריינות התולעת: טניה ג'קסון-דוידוב
 • עיצוב האתר: שרון נאור תג'ר
 • בניית הספר בפלש: משה סרבטקה
 • הטמ"ל: אנה הופמן, מקסים זייצר ואיוון צ'רניק
חזרה לראש הדף