גלים أمواج חדשות
כניסה

על הספר

בואו והצטרפו לשיעור בבית הספר לקוסמים הוגוורטס -
שיעור התמודדות עם כוחות האופל.

השיעור על הבוגארט מבוסס על קטע מהספר השלישי בסדרת הארי פוטר: הארי פּוֹטר והאסיר מאַזקבּאן, מאת ג'יי קיי רולינג, הוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד ספרי עליית הגג, עמ' 137- 147, בתרגומה של גילי בר הלל שתרגמה את כל הסדרה לעברית.

תודות להוצאת ידיעות אחרונות והוצאת ספרי עליית הגג שנתנו לנו באדיבותן להציג את הקטע באתר, במיוחד לילדי סיפורים מהלב.

בספר האסיר מאזקבאן הארי פוטר חייב להתמודד עם הסוהרסנים השואבים את השמחה מלבו של כל אדם, ועליו להמשיך להתגונן מפני אויבו הנורא - אדון האופל. בשטח מסתובב גם רוצח מסוכן, סיריוס בלק שברח מכלא אזקבאן. מספרים שבלק ברח ממבצר הכלא כדי לתפוס את הארי, ויעשה הכול כדי ללכוד אותו.

הארי חייב גם להתמודד גם עם הבוגארט – היצור שמשנה את צורתו והופך לדבר המבהיל יותר מכול. אצל כל אדם הוא הופך למשהו אחר, לדבר הכי מפחיד בעיני אותו אדם (אפשר לנחש למה הוא הופך בעיני הארי).

בשיעור התמודדות עם כוחות האופל לומדים איך להתמודד עם הבוגארט – הדבר המאיים יותר מכול. היכנסו לשיעור בעקבות הארי פוטר וחבריו ולִמדו איך משתמשים בלחש הצחוק ובדרכים אחרות כדי לגרש את הדבר הכי מפחיד.


על הבוגארט

יצורי הפלא המופיעים בספרי הארי פטר מבוססים על אגדות עתיקות ואמונות מארצות שונות: הטרולים, אנשי זאב, החד-קרן, הדרקונים, ההיפוגריף, הקנטאורים, השדונים וגם הבוגארט.

הבוגארט הוא יצור מעורר אימה בסיפורי עמים. תכונתו העיקרית היא יכולתו ללבוש אין סוף צורות. אצל כל אדם הוא לובש צורה אחרת. "הוא תמיד לובש את הצורה של הדבר שלדעתו יפחיד אותנו יותר מכול." כפי שמסבירה הרמיוני.

באנגליה קוראים לבוגארטים "בוגים", בסקוטלנד "בוגלים", ובגרמני "אנשי הבוגל". מאמינים שהם רוחות רפאים שלא נהגו בהן היטב ולכן הן מנסות להתנקם בבני האדם. מספרים שהבוגארטים מסתננים לבתים, חודרים למקומות מחבוא האפלים ויוצאים בשעות החשֵׁכה כדי להבהיל ולהטיל אימה. לעתים קרובות הם גרים איתנו בבית, הופכים לדיירים קבועים. קשה להיפטר מהם גם כשעוברים דירה. הם יכולים לעבור איתנו יחד לדירה החדשה.

מתי הבוגארט הכי נהנה?

כשהוא גורם סבל. זו הנאתו העיקרית. כשהוא מצליח להבהיל, להפחיד, לגרום לסבל - הוא מרוצה.

איך אפשר לגבור על הבוגארט?

בספר הדיגיטלי "הבוגארט" מוצגות הדרכים להתמודד עם הבוגארט. כל אחד יכול ללמוד את איך לגבור עליו. חשוב לזכור – הבוגארט ביסודו הוא מטרד. הוא מתמוסס ונעלם כשמתמודדים איתו בדרכים הנכונות.

תוכלו לקרוא על ג'יי קיי רולינג ועל כתיבת ספרי הארי פוטר בפינת האירוח של תולעת ספרים.


בניית הספר הדיגיטלי

  • הכנת פעילויות והתאמה לאינטרנט: ענת שפיצן
  • ייעוץ פדגוגי: שרית ברזלי ודבורה קיי
  • ייעוץ לפעילות ביבליותרפית: מיכל שמחון
  • קריינות הסיפור: יונתן מילר
  • קריינות התולעת: טניה ג'קסון-דוידוב
  • עיצוב האתר: שרון נאור תג'ר
  • בניית הספר בפלש: משה סרבטקה ועמי חניא
  • הטמ"ל: איוון צ'רניק, מקסים זייצר ואנה הופמן